wtorek, 15 listopada 2011

Ocena 360 stopni. Ocena kompetencji liderskich

Określając poziom kompetencji przywódczych firmy bardzo często korzystają z rezultatów uzyskanych zgodnie z metodologią 360 stopni. Jej idea sprowadza się do zestawienia ocen respondentów współpracujących z badanym pracownikiem oraz autooceny w odpowiednich dziedzinach kompetencji i skorzystanie z tego jako źródła danych do analizy postbadawczej.

Przebieg analizy metodą 360 wymaga wcześniejszego określenia profilu kompetencji pracowniczych, który zostanie wykorzystany jako wskaźnik istotnych dla korporacji obszarów zachowań badanego pracownika. Tak wyznaczone zachowania agregowane są najczęściej w kompetencje liderskie, komunikacyjnej itp., których wysokość stanowi ocenę pracownika. Wybrane z analiz kompetencji wymagają określenia specjalnego zestawu kompetencji pracowniczych. Jeśli korporacja nie posiada przygotowanego do tej pracy działu HR gotowego do zrobienia tej pracy korzysta z zewnętrznych firm doradczych HR lub firm consultingowych informatycznych przeprowadzających analizę zgodnie z metodologią: ocena 360 stopni.

Ocena kompetencji pracowniczych metodą 360 stopni.

Określony zestaw kompetencji osadzany jest w ankiecie badawczej. W chwili obecnej najczęstszą metodą wykorzystywaną do pozyskania odpowiedzi respondentów jest stworzenie formularza badania 360 stopni w witrynie intranetowej firmy lub dostarczenie jej do uczestników badania z użyciem e-mail. Gdy ankietowani respondenci nie mogą wypełnić formularzy online, to uzupełniają formularze w tradycyjnej wersji, zaś firma doradcza przygotowana do przeprowadzenia badania 360 stopni wkłada dużo wysiłku w zagwarantowania prywatności koniecznej do otrzymania oddającego rzeczywistość wyniku badań ocen kompetencji przywódczych.

Wyniki otrzymane w badaniach ankietowych opracowywane są w informatycznych systemach bazodanowych odpowiednio przygotowanych pod kątem oceny poziomu kompetencji przez firmy konsultingowe w obszarze informatyki. Wynikiem ich aktywności są raporty postbadawcze zawierające odpowiedź na pytanie o poziom kompetencji liderskich w badanych obszarach oraz rekomendacje rozwojowe, w przypadku gdy dane kompetencje powinny być u pracownika rozwinięte.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2
Słowa kluczowe: ocena 360, ocena 360 stopni, badanie 360, badanie 360 stopni, kompetencje pracownicze, badanie kompetencji, ankieta badawcza, firma konsultingowa informatyczna, firma konsultingowa HR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz